W dniu 25 maja 2017 roku odbyła się jubileuszowa X edycja Konkursu wiedzy o Rosji „Ścieżkami Rosji...”, w której udział wzięło 24 Uczniów słupskich szkół ponadgimnazjalnych: Liceum Ogólnokształcącego nr 2, Zespołu Szkół Technicznych oraz Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego (LO).

Organizatorami konkursu byli Pracownicy Zakładu Filologii Rosyjskiej Instytutu Neofilologii Akademii Pomorskiej w Słupsku, we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną i Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego w Słupsku.

Po raz pierwszy w historii organizacji imprezy w ramach BFN Uczestników konkursu powitaliśmy w gościnnych progach Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego przy ulicy Henryka Sienkiewicza 19 w Słupsku.

W pierwszej części konkursu Uczestnicy wykonali test pisemny, sprawdzający ogólną wiedzę o Rosji. Do drugiej części Komisja konkursowa zakwalifikowała 10 Uczestników z najwyższą liczbą zdobytych punktów. W tej części konkursu Uczestnicy odpowiadali na szereg wylosowanych przez siebie pytań, sprawdzających znajomość kultury, historii, geografii oraz szeroko rozumianych realiów rosyjskiego obszaru językowego.

Laureatami konkursu zostali:
I miejsce Miłosz Rogiński - Liceum Ogólnokształcące nr 2
II miejsce Adrian Pluto-Prondziński - Liceum Ogólnokształcące nr 2
III miejsce Michał Hermeciński - Liceum Ogólnokształcące nr 2

Komisja konkursowa przyznała także dwa wyróżnienia, które otrzymali:
Andrzej Gazicki - Zespół Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego (LO)
Filip Buka - Liceum Ogólnokształcące nr 2.

Laureatom konkursu w uznaniu ich ogromnej wiedzy i doskonałej znajomości realiów Rosji wręczono nagrody tematyczne: książki, albumy, słowniki, gry, filmy DVD, gadżety reklamowe Akademii Pomorskiej, a wszystkim Uczestnikom – okolicznościowe dyplomy.

Opiekun uczniów LO II w Słupsku: Pani mgr Krystyna Walner
Opiekun uczniów Zespółu Szkół STO (LO): Pani mgr Agnieszka Sąsiadek
Opiekun uczniów Zespołu Szkół Technicznych: Pani mgr Anetta Bengier

Serdecznie gratulujemy wszystkim Uczestnikom oraz Opiekunom!
Ponownie na Ścieżki Rosji zapraszamy za rok!

Organizatorzy:
mgr Irena Karpiel
dr Marzena Rycielska
dr Piotr Gancarz
Studenci Filologii Rosyjskiej - Język rosyjski w biznesie i turystyce: Piotr Przewłoka Paulina Kucharska

Przygotował: Piotr Gancarz