Instytut Neofilologii zaprasza na seminarium metodyczne pt.: Nauczyciel akademicki jako refleksyjny praktyk, które odbędzie się 20 stycznia 2018r. w godzinach 9:00 – 12:00 w siedzibie Instytutu przy ul. Słowiańska 8, sala 011.
Seminarium jest skierowane do pracowników dydaktycznych nauczających języka obcego w Akademii Pomorskiej

Maksymalna liczba uczestników wynosi 20 osób. Proszę zgłaszać swój udział bezpośrednio do dr Doroty Werbińskiej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cel ogólny: rozwijanie kompetencji refleksyjnych nauczycieli akademickich w odniesieniu do własnej pracy dydaktycznej.

Cele szczegółowe: (1) poznanie technik rozwijających refleksyjność, (2) przeszkolenie uczestników szkolenia w zakresie kompetencji miękkich (np. uzyskanie większej pewności w podejmowanych decyzjach, uwolnienie od rutyny i działań impulsywnych na rzecz refleksyjności, rozwijanie refleksji krytycznej na temat różnych aspektów pracy zawodowej).

Zakłada się, że po ukończeniu szkolenia uczestnik: (1) zdobędzie wiedzę na temat istotności bycia refleksyjnym w zawodzie nauczyciela akademickiego, (2) pozna metody uprawiania refleksji w pracy nauczyciela akademickiego, (3) będzie w stanie podejmować trafniejsze, gdyż poprzedzone krytyczną refleksją, decyzje dydaktyczne, (4) będzie umiał przeprowadzić badanie w działaniu (Action Research) dotyczące własnej pracy dydaktycznej.

Treści: (1) wprowadzenie do refleksji (0,5 godz., wykład konwersacyjny, prezentacja multimedialna), (2) metody i techniki rozwijania refleksji nauczyciela: samo-refleksja nauczyciela: narracje biograficzne, badanie przekonań, badanie metafor, pisanie dziennika, obserwacja, mapowanie (2 godz., warsztaty), (3) przygotowanie do badania w działaniu Action Research AR (0,5 godz., wykład konwersacyjny).

Zaliczenie seminarium: obecność i aktywny udział.